O kůžích

Kůže, ze kterých vyrábíme naše kožené opasky jsou z těch nejlepších kůží, které jsou na trhu dostupné. Pochází ze Španělska, Itálie, Pákistánu a také z České republiky.

Surová hovězí kůže

- vzniká jako vedlejší produkt potravinářského průmyslu. Z chemického hlediska je nezpracovaná hovězí kůže složena z vody (50 – 70 %), bílkovin (v kůži kolagen, v srsti keratin 30 – 35 %), tuků, vosků, popelovin a organických i anorganických nečistot. Kůže je organický materiál náchylný k degradaci, rychle se vysušuje, láme a ve vlhku podléhá hnilobě. Proto se činěním zpracovává na useň.

Vyčiněná kůže = useň

- useň je zpracovaná surová kůže, u které se činěním změnily fyzikálně-chemické vlastnosti. Vyčiněná useň je prodyšná, poddajná, elastická a tvarově stálá, ale i houževnatá a odolná proti opotřebení, působení slabých kyselin a zásad. Má trvalou pružnost, ohebnost a pevnost. Přijímá tělesnou vlhkost, ale současně se může uzavřít proti přílišné vlhkosti. Useň je na dotyk teplá, drsná a má charakteristickou vůni po použitých činících látkách. Každá useň je jedinečná a originální.

Třísločiněné usně

- jeden z nejstarších způsobů činění. Činící látky jsou tzv. třísloviny – jsou to organické látky složitě získávané z listů, kůry, kořenů a dřeva stromů. Třísločiněné usně se používají jako těžké usně spodkové, řemenové, sedlářské nebo brašnářské.

Zajímá Vás více informací o sponách, které na opasky používáme? Klikněte zde.